Iepazīsti Jumurdas muižu un apkārtnes tūrisma vietas

ziņa publicēta 28.09.2022
Lielāks foto Tūrisma piedāvājuma "Iepazīsti Madonas novada muižas" ietvaros, aicinām iepazīt Jumurdas muižu, kurā ierīkots atpūtas komplekss. Piedāvājam arī idejas tuvākās apkārtnes iepazīšanai.


Jumurdas muižas kungu māja celta ap 1856.gadu, kad muiža nonāca Alvila fon Tranzē īpašumā.
Projekta autors diemžēl nav zināms, bet tās būvdarbus vadīja lībiešu būvmeistars Mārcis Sārums, kurš ir cēlis arī Vecpiebalgas baznīcu. Jumurdas pils ir viens no visagrīnākajiem Latvijas historisma piļu arhitektūras piemēriem. Galveno fasādi rotā ieeja ar balkoniņu, no kura pilskungs teica uzrunas svētkos.

Jumurdas muižā par mežkungu un muižas pārvaldnieku strādājis latviešu dzejnieks Andrejs Pumpurs. 1905. gadā pils tika nopostīta. Pils atjaunota 1907. gadā, kad tā nonāca latviešu daktera Reinholda Miķeļa Liepiņa īpašumā. Dakteris Jumurdā izveidoja pirmo aptieku tuvākajā apkārtnē. Pēc Pirmā pasaules kara muižā apmetušies bezpajumtnieki. Vēlāk pirmajā stāvā ierīkota pienotava, bet kopš 1929. gada Jumurdas pamatskola. Patlaban pils tiek atjaunota.


Lai skatītos šo Youtube video, nepieciešams iespējot sociālās sīkdatnes.
Pielāgot sīkdatnes


Šobrīd pils ir sakopta no ārpuses, bijušais stallis, kalpu māja un dārznieka māja ir kļuvušas par viesnīcu, bet ūdens tornis - par skatu torni, savukārt viens no laidariem par pirti, bet alus pagrabs par saimniecības ēku.

Atpūtas kompleksā "Jumurdas muiža" ietilpst trīs ēkas ar numuriņiem, restorānu, terasi, konferenču zāli, plašu vasaras telti, kā arī pirts ēka ar lielu banketu zāli. Komplekss izvietojies 17 ha platībā ar plašu parku, sporta laukumiem un peldvietām.

Idejas brīvdienu maršrutam Jumurdas apkārtnē:

Viesakas - medību trofeju privātmuzejs. Viens no lielākajiem privātajiem medību muzejiem Latvijā. Iespaidīga vietējās faunas dzīvnieku un putnu izbāzeņu kolekcija ļauj iepazīt tuvāk dzīvniekus.
Netiek pieņemti apmeklētāji ar bērniem. Apmeklējuma laiks vienmēr obligāti iepriekš saskaņojams. Saimniecība nepiedāvā dzīvu zvēru apskati. Ekskursija gida pavadībā. Vidējais ekskursijas ilgums no 1,5 līdz 2 stundām. Adrese: Viesakas, Jumurdas pagasts, Madonas novads, tel. 29275129.

Kaziņas Bonijas siers. Bioloģiski sertificēta piemājas saimniecība, kas atrodas gleznaini skaistā vietā pie Jumurdas ezera. Ganāmpulkā ir vairāki kā simts kaziņas, kuru dāsni dotais piens ik dienas pārtop gardā sierā. Ja vēlies tikt pie siera, sestdienās to var izdarīt Ērgļu tirdziņā produkcija nopērkama arī www.negantigardi.lv kā arī saimniecībā uz vietas, iepriekš obligāti piesakot vizīti. Adrese: Sniķeri, Jumurdas pagasts, Madonas novads, tel. 29135515.

Ja vēlies dzirdēt interesantu gidu stāstu pa muižas kompleksu, Jumurdas bibliotēkā apciemo Agitu Opincāni. Bibliotēka atrodas skaistajā ēkā, Jumurdas ezera krastā. Adrese: Ezera iela 2, Jumurda, Jumurdas pagasts, Madonas novads, tel. 29400442
Draugiem Facebook Twitter Linkedin
© 2008-2023 Madonas Tūrisma informācijas centrs. Visas tiesības aizsargātas. Izgatavoja GlobalPro »
Piekļūstamības paziņojums · Sīkdatņu politika · Pielāgot sīkdatnes