"Tūrisms jums un tūrisms mums" - kā ilgtspējīgs tūrisms attīstītās Cesvainē, kas jau paveikts un kādas idejas virmo cesvainiešu prātos? Šie jautājumi tika apskatīti seminārā, kas norisinājās 19.un 20. jūnijā Cesvaines Tūrisma centrā un ko organizēja biedrība "Lab Futura". Biedrība ir sabiedriskā labuma organizācija, kuras viens no darbības virzieniem ir lauku attīstība, t.sk. ilgtspējīgs tūrisms. No 2024. gada oktobra līdz 2025. gada septembrim biedrība īsteno ROUTES projektu. Projekts ir vērsts uz to, lai lauku apvidu dabas un kultūras vērtības tiek novērtētas un saglabātas nākamajām paaudzēm.
Biedrības aktīvistes Ieva Vainute un Alise Vītola prezentēja jaunu tūrisma maršrutu "DZĪVE PIE PILS". Šis maršruts aicina iepazīt Cesvaini caur tās cilvēkiem, kuri šo pilsētu veidojuši, iedvesmojuši un uzturējuši dzīvu no muižas laikiem līdz pat mūsdienām. Maršruts atrodams: https://ej.uz/dzivepiepils
Seminārā piedalījās arī Māris Olte ar aizraujošu stāstu par ilgtspējīga tūrisma piedāvājumu Ērgļu stacijā, vienlaikus piedāvājot idejas jaunu produktu attīstībai Cesvainē. Cesvaines Tūrisma centra vadītāja Laura Smudze iepazīstināja ar Cesvaines tūrisma aktualitātēm un nākotnes iecerēm, savukārt Sanita Dāboliņa dalījās pieredzē, apkopojot cesvainiešu atmiņu stāstus “Cesvaines grāmatās”, kam top jau piektā grāmata!
Seminārs noslēdzās ar gardām brokastīm, baudot kafiju un pankūkas Smēdes nama romantiskajās telpās. Tām sekoja izglītojoša ekskursiju par Ķinderu kapsētu, kas ir vecākā un lielākā kapsēta Cesvaines apkārtnē. Ekskursiju vadīja kapu pārzine Līga Johansone, kam kapsētas izpēte ir ne vien darbs, bet arī hobijs.
KAS IR ILGTSPĒJĪGS TŪRISMS?
Tas ņem vērā gan vides, gan sociālekonomisko ietekmi,
nodrošina vietējo kopienu labklājību,
saglabā dabas un kultūras resursus nākamajām paaudzēm,
veicina atbildīgu ceļošanu, resursu efektīvu izmantošanu un vietējo tradīciju un mantojuma saglabāšanu.
Uz tikšanos Cesvaines stāstos!