Madona ir viena no vis augstāk virs jūras līmeņa esošajām pilsētām Latvijā, atrodamies 123 - 193 m vjl augstumā. Lai sajustu Madonas reljefa svārstības, aicinām doties pastaigā pa Madonas Raiņa ielu - šeit ielas abās pusēs uz trotuāriem ir dekoratīvas augstuma atzīmēs. Piemēram "Tu esi 161 m virs jūras līmeņa tāpat kā Ziemassvētku vecīša ofiss Lapzemē".
Augstuma atzīmes izvietotas Raiņa ielā no Saules ielas (pie RIMI) līdz rotācijas aplim Rūpniecības ielā.
Ielas garums vienā virzienā - 1,2 km.
Pastaigas laikā redzēsiet:
- 12 augstuma atzīmes ar interesantiem salīdzinājumiem. Tās atrodas abās ielas pusēs.
- Kādreizējo cietumu un Likteņēkas. Tās ir trīs blakus esošās sarkano ķieģeļu mājas Blaumaņa ielā, celtas 20. gs. sākumā. Mājā ar nosaukumu “Asaras” (Blaumaņa iela 10) atradās Madonas cietums, blakus tam esošajā namiņā – cietuma pirts (tagad diennakts lūgšanu kapela), “Nopūtas” (Blaumaņa 12) strādāja izmeklēšanas tiesnesis, bet trešajā ēkā ar nosaukumu “Smaidi” (Blaumaņa iela 14) atradās tā laika lepnākā pilsētas bufete. Madonieši mēdza jokot, ka īsā laikā var paspēt pabūt visās trīs ēkās – vispirms smaidīt un uzdzīvot bufetē, tad nonākt tiesā, kur, dzirdot spiedumu, izdvest garas nopūtas, un galu galā nokļūt cietumā, lai palietu asaras.
- Lūgšanu kapelu (atvērta visu diennakti). Šeit tiek nodrošināta nepārtraukta lūgšana jeb Vissvētākā Sakramenta adorācija. Savulaik ēka tika būvēts kā cietuma pirts.
- Mīlestības graviņu. Tās centrālais elements ir lielā strūklaka, kas tumšajā laikā izgaismota ar krāsainām gaismām. Ejot pa taku gar strūklaku, var nonākt pie vides objekta “Lazdu laipa”. Šī ir vēsturiskā lazdu laipas vieta no mūsu novadnieces, rakstnieces Ilzes Indrānes romāna ar tādu pašu nosaukumu. Vienmēr dzīvīgs ir graviņā esošais bērnu rotaļu laukumu.
- Blaumaņa pieminekli, to bērni dažkārt dēvē par multfilmu tēlu “simsonu”. Piemineklis ir Latvijas PSR tautas teātru velte Rūdolfam Blaumanim un Madonai. Tas atklāts 1987. gadā. Madonas kultūras namā darbojas R. Blaumaņa vārdā sauktais Madonas Tautas teātris.
- Bijušo aizsargu namu, tagadējo kultūras namu. Ēka tik būvēta kā aizsargu nams (arhitekts V.Vitands), atklāts 1935. gadā. Par tā laika vajadzībām joprojām atgādina virs ieejas durvīm esošais karavīra cilnis (tēlnieks K.Zemdega). Tolaik Madonas aizsargu nams bijusi apjomīgākā Latvijas jaunbūve ārpus Rīgas. Vēlāk ēka nodota Madonas kultūras dzīves vajadzībām. Vērienīgus pārbūves darbus nams piedzīvojis pēc 2005. gada, kad janvāra vētras laikā vējš ēkai norāva jumtu. Šajā laikā radās ideja par ēkas paaugstināšanu un papildus stāva būvniecību, ideja veiksmīgi tika realizēta.
- Raiņa ielas sākuma posmā ir divi ēdināšanas vietas: bistro “Rudzons”, krodziņš “Šlāgeris” ar bulciņu beķereju un lauku labumu veikaliņš "Ceplis".
- Raiņa ielas vidus posmā atrodas tūristu iecienīta mājas vīnu darītava “Domu pietura”. Iepriekš piesakot, vīnus var degustēt un iegādāties.