Decembrī muzejs aicina...

ziņa publicēta 15.11.2019
Ieskaties, kādas izstādes un pasākumus Madonas novadpētniecības un mākslas muzejs piedāvā decembra mēnesī.

 IZSTĀDES

Lielās zāles

Līdz 15.decembrim – Agris Sārs “Gleznas”

Agris Sārs ir mākslinieks un pedagogs ar vairāk kā 35 gadu stāžu.  Beidzis Latvijas Universitātes Filoloģijas fakultāti un Mākslas Akadēmiju. Kopš 1989.gada aktīvi darbojas Latvijas mākslas pasaulē. Jau 28 gadus ir Kusas pamatskolas direktors, bet kopš 2018.gada vada Tēlotājmākslas studiju “Madona”. 

Mākslinieks stāsta, ka “gleznošana valdzina ar krāsām un izpausmes brīvību. Krāsu vieliskā struktūra, blīvums, smarža,  bezgalīgās  kombināciju iespējas ir kā paralēlā pasaule ar savām mīklām un noslēpumiem.” Latvijā A.Sāram bijušas vairāk kā 24 personālizstādes, piedalījies dažādos glezniecības plenēros, kā arī starptautiskās izstādēs un simpozijos.


No 21.decembra  – Artūrs Vītiņš “Redzamais neredzamais”

Izstādē būs aplūkojami mākslinieka jaunākie darbi, kuri tapuši pēdējo 2 gadu laikā. Artūrs Vītiņš  ir moderns ainavu mākslinieks, kurš koši uztver dabu, dzīvi un uzliek to uz audekla. Sevi sauc par krāsu dzejnieku.


Mansards

Līdz 8.decembrim – Glabātāji. Foto izstāde no Latvijas Kara muzeja

Foto izstādes veidotāji ir Latvijas Kara muzejs sadarbībā ar Rīgas Mākslas un mediju tehnikuma pasniedzējiem un studentiem – topošajiem fotogrāfiem tapušas fotogrāfijas, kurās dokumentēti Latvijas Kara muzeja darbinieki un muzeja priekšmets – liecība par latviešu karavīru dzīvi un dienestu un tā ir veltījums Latvijas armijas simtgadei. Latvijas Kara muzeja fotogrāfijas papildina Madonas muzeja krājuma priekšmeti:  Lāčplēša Kara ordeņa diploms, Lāčplēša Kara ordeņi kā arī citi Latvijas Armijai nozīmīgi apbalvojumi.

No 13.decembra līdz 2020.gada 16.februārim – “No dabas ziedu vainadziņš, Mans krāsu dzīpariņš”

Alūksnes Kultūras centra Tautas lietišķās mākslas studijas “Kalme” izstāde. Studija apvieno dažādu paaudžu un profesiju dalībniekus, radot darbus aužot, adot, tamborējot, izšujot. Studija savu darbību uzsākusi 1966.gadā. Izstādē piedalās 12 studijas dalībnieces, kuras savus darbus darinājušas no dzijas, kas krāsotas ar augu krāsvielām. Meistares pie šī darba ir strādājušas jau vairāk kā 4 gadus, no sākuma līdz beigām, no augu vākšanas līdz nokrāsotās dzijas skalošanai un žāvēšanai, izveidojot kompozīciju un aužot vai adot tikt pie gatava izstrādājuma.


Izstāžu zāles Mazā zāle

Decembrī – Lielākais, senākais, smagākais … muzeja krājumā.

Turpinot Madonas muzeja tradīciju uz muzeja dzimšanas dienu veidot izstādi par muzeja vēsturi, aicinām paraudzīties uz dažādiem krājuma priekšmetiem, izzinot to vēsturisko stāstu un atspoguļojot  to vecumu, izmēru, iegūšanas vietu un veidu. Izstāde atklāj Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja vēsturi, kultūrvēsturisko, vēsturisko mantojumu, tradīcijas, svarīgākos notikumus un personības. Ikvienam apmeklētājam ir iespēja ielūkoties muzeja neredzamajā darbā, atklājot kā materiāli glabājas, kad tie nav eksponēti izstādē, kāds ir ceļš, kad kāds priekšmets, dokuments vai mākslas darbs nonāk līdz krājumam.Izstāžu zāles Mazā zāle

Decembrī – Pastāvīgā ekspozīcija “Novada arheoloģija” un virtuālā ekspozīcija “Madonas novada senvēsture”. Ekspozīcija “Novada arheoloģija” apmeklētājus iepazīstina ar Madonas apkārtni no senāka laika posma pirms 10 000 gadu, kad Latvijas teritorijā ienāca pirmie iedzīvotāji līdz 17.gadsimtam, kad Latvijas teritorijā pastāvīgi notika dažādu varu maiņas. Pastaigu ekspozīcijā papildina virtuālais interaktīvais stends “Madonas novada senvēsture”, kas iepazīstina ar Valsts nozīmes arheoloģiskajiem pieminekļiem Madonas apkārtnē, kā arī seno latgaļu – sēļu apģērbu 9. – 12.gadsimtā.

Izstāžu zāles Foajē

Līdz 6.decemrbim – Īru diasporas sievietes – celmlauzes

Izstāde piedāvā ieskatīties ievērojamu īru diasporas sieviešu dzīvē un atstātajā mantojumā politikas, sieviešu balsstiesību, mākslas, zinātnes, humānās palīdzības un sporta jomā. Izstāde, kas balstās vēstures doktores Angelas Bairnes (Angela Byrne) veiktajā pētījumā, ir Īrijas Ārlietu un tirdzniecības ministrijas, “EPIC” Īrijas emigrācijas muzeja un kustības “Herstory” kopīgs projekts. Mākslas darbus radījis Šabolcs Kariko (Szabolcs Kariko, www.skariko.com). Šī gada laikā izstāde apceļojusi lielu daļu Eiropas valstu.


Līdz 16.decembrim – Vēstules no muzeja krājuma. Vārdam “Vēstule” šogad 150 gadi.

Vārdu vēstule 1869.gadā no vārda vēstīt atvasināja Atis Kronvalds. Vēstules ir gan kā vēstures stāsti, gan stāsti par cilvēkiem vēsturē.  Muzeja krājumā ir ļoti daudz vēstuļu, ir arī pastkartes un telegrammas. Cilvēki tās ir glabājuši, līdz tās no dažādām pasaules vietām nonāca muzeja krājumā. Izstādē var apskatīt arī divus jaunieguvumus. Tās ir Amālijai Dāvei 1945.gadā sūtītās Ādolfa Zaubes vēstules no Krasnojarskas apgabala (Krievija).

Līdz 16.decembrim – Rakstāmrīki un mācību piederumi no muzeja krājuma.

No 17.decembra – Ziemassvētku atklātnes un rotājumi.

Decembrī – Virtuālā ekspozīcija “100 Madonas novada personības”.

Virtuālā ekspozīcija atrodas muzeja Izstāžu zāļu telpās un realizēta VKKF projekta “Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ekspozīcijas “Madonas novada vēsture” – pirmā posma izveide” ietvaros. Tajā ikvienam iespēja uzzināt par 100 Madonas novada personībām, kas laikā no 1918. – 2018.gadam  dzimušas, dzīvojušas vai darbojušās Madonas novadā, nesušas Madonas vārdu Latvijā un ārpus valsts robežām, tie ir mākslinieki, politiskie un sabiedriskie darbinieki, zinātnieki, skolotāji un literāti, mūziķi un aktieri.

PASĀKUMI

7.decembrī no plkst. 11.00 – 15.00 – “Sajūti Ziemassvētkus muzejā” - radošās aktivitātes un darbošanās muzejā. Plkst. 12.00 – J.Norviļa Madonas mūzikas skolas audzēkņu priekšnesumi. Plkst. 14.00 – Madonas pilsētas vidusskolas deju kolektīva un bērnu tautisko deju kolektīva “Pipariņi” priekšnesumi.  Ieeja bezmaksas

18.decembrī plkst. 12.00 – Tikšanās senioriem, ciklā “Dzīves un mākslas krāsās”.

21.decembrī plkst. 14.00 – Artūra Vītiņa izstādes “Redzamais neredzamais” atklāšana.


Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve Sarkaņu pamatskolā

Decembrī – izstāde “Egils Kalme. Kara un trimdas maize”. Veltījums novadnieka – mākslinieka un rakstnieka 110.dzimšanas dienas atcerei.

Decembrī – izstāde “Neba maize pate nāca …” darba rīki, kādi bija nepieciešami no grauda līdz maizes cepšanai.

Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu atklātā krājuma kolekcijas:

·         Amatniecības darba rīku kolekcija;

·         Mēbeļu un sadzīves priekšmetu kolekcija;

·         19.gadsimta beigu un 20.gadsimta dzīvojamo istabu iekārtojums;

·         Kopš 2017.gada jūlija atvērta jauna krājuma ekspozīcija “Tradicionālās tvertnes un mēri”;

·         Kopš 2018. gada septembra skatāmi vilnas un linu apstrādes rīki.

Ekspozīcija, kas veltīta Madonas novadniekiem – rakstnieka Viktora Eglīša dzimtai, aktrisei Olgai Dreģei, komponistam un kordiriģentam Valdim Breģim, muzikologam Jēkabam Vītoliņam.

Krājuma apskate individuālajiem apmeklētājiem ir BEZMAKSAS, skolēnu grupai – 3.00EUR, pieaugušo grupai – 5.00EUR! Ekskursija uz atklāto krājumu jāpiesaka iepriekš, zvanot uz tālr. 26579716 vai 20221997.

Vairāk informācijas, zvanot uz Madonas muzeja Izstāžu zālēm: 64823844, 26102225 vai rakstot uz e-pastu: z.grinvalde@madona.lv. Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve - krājuma glabātāja Inese Sudāre, tālr. 26579716.

Sīkākai informācijai sekot līdzi muzeja mājas lapā www.madonasmuzejs.lv un sociālajos portālos: www.facebook.com/muzejsmadona un www.twitter.com/muzejsmadona


Ziņu iesūtīja: Zane Grīnvalde, mob. tālr. +371 29418187.
Ziņu publicēja: Gunta Strode, mob. tālr. +371 27294005.
Copyright © 2008-2019 Madona. All rigts reserved. Created by GlobalPro »