Janvārī muzejs aicina...

ziņa publicēta 07.12.2017
Aicinām apskatīt Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja piedāvātās izstādes un piedalies tā organizētajos pasākumos.

JANVĀRA IZSTĀDES

Līdz 22.janvārim – Gunārs Krollis “Vienotais laika tarifs 2” (3 lielās zāles)

Latvijas Mākslas akadēmijas (LMA) emeritētā profesora, Zinātņu akadēmijas Goda locekļa, mākslinieka Gunāra Kroļļa (1932) grafikas izstādes nosaukums " Vienotais laika tarifs " neviļus liek domāt par laika un telpas kategorijām un to izpratni mākslas vidē un radošas personības uztverē.


 

Līdz 22.janvārim – Jānis Seiksts jubilejas izstāde (2 lielās zāles)

Novadnieks un keramiķis Jānis Seiksts, meistars, kurš šogad saņēmis Madonas Goda pilsoņa apbalvojumu par mūža ieguldījumu tradīciju kopšanā un kultūras mantojuma popularizēšanā. Viņa daiļrade balstās Latgales keramikas tradīcijās. Jubilejas izstādē muzejā būs skatāmi J.Seiksta veidotie keramikas darbi, kā arī akvareļi.

 


No 29.janvāra līdz 4.martam – Dekoratīvās mākslas un dizaina muzeja izstāde "Septiņdesmitie. Skaistuma lietderība" 

2013. gadā Dekoratīvās mākslas un dizaina muzejā bija aplūkojama izstāde "Uz lielās dzīves trases" (daļa no izstāde bija redzama arī Madonas muzejā), kas atspoguļoja 20. gadsimta 60. gadu lietišķās mākslas un dizaina kopainu. Tā spilgti apliecināja modernisma formveides radošu apguvi un atteikšanos no iepriekš aprobētajiem un pārprastajiem "tautiskuma" kanoniem. Izstāde “Septiņdesmitie. Skaistuma lietderība” veltīta nākamajai desmitgadei, ar mērķi parādīt Latvijas lietišķās mākslas attīstību, ko raksturo jauns idejiski formāls pagrieziens no funkcionāla lietderīguma uz konsekventām dekoratīvām kvalitātēm. 


‌ 
Mansards

Janvārī– Kulinārais mantojums, tradīcijas un godu saimnieces novadā.

Izstāde iepazīstinās ar novada ēšanas paražām, virtuves piederumiem un svētku mielošanās tradīcijām. Novada goda saimnieču meistarība, gudrība, kulinārie noslēpumi un viltības toreiz un tagad, velkot paralēles ar ēšanas paradumiem mūsdienās.

 

Izstāžu zāles Mazā zāle

No 19.janvāra – Zigmunds Lauriņš

Izstādē būs eksponēti dabas drauga un amatnieka Zigmunda Lauriņa darinājumi no koka, koku zariem, lapām.


Izstāžu zāles Foajē

No 22.janvāra – virtuālā ekspozīcija “100 Madonas novada personības”

Virtuālā ekspozīcija, kura realizēta VKFF projekta “Madonas novadpētniecības un mākslas muzeja ekspozīcijas “Madonas novada vēsture” – pirmā posma izveide” ietvaros. Ekspozīcija iepazīstina ar 100 Madonas novada personībām, kas laikā no 1918. – 2018.gadam  dzimušas, dzīvojušas vai darbojušās Madonas novadā, nesušas Madonas vārdu Latvijā un ārpus valsts robežām, tie ir mākslinieki, politiskie un sabiedriskie darbinieki, zinātnieki, skolotāji un literāti, mūziķi un aktieri. Iepazīsim viņu stāstus un leposimies ar saviem novadniekiem.


Līdz 14.janvārim – Kārlis Ūdentiņš (22.05.1897. Liezēres pag. – 03.03.1942. Novosibirska) un Oto Ūdentiņš (19.12.1892. Liezēres pag. – 22.0.1988. Rīga)

No 16.janvāra – Dzejniece un rakstniece Ilze Kalnāre (īstajā vārdā Ņina Ivanova) (1918.g. 27. janvārī - 1968. gada 22. augustā). Dzimusi Krievijā, augusi mātes tēva mājā "Igalēs" Vestienā, tur arī skolojusies, represēta.

No 16.janvāra – Mākslinieks Vilnis Zābers (1963.g.27. janvāris Lubānā - 1994.g. 21. oktobrī Rīgā).

Janvārī –  Pastāvīgā ekspozīcija “Novada arheoloģija” un virtuālā ekspozīcija “Madonas novada senvēsture".

Atjaunotā pastāvīgā ekspozīcija “Novada arheoloģija” iepazīstina ar Madonas apkārtni no senāka laika posma pirms 10 000 gadu līdz 17.gadsimtam, kad Latvijas teritorijā pastāvīgi notika dažādu varu maiņas. Kopš oktobra sākuma ekspozīcijā ir jaunums – virtuālais interaktīvais stends “Madonas novada senvēsture”, kas, izmantojot mūsdienu tehnoloģijas, iepazīstina ar Valsts nozīmes arheoloģiskajiem pieminekļiem Madonas apkārtnē, kā arī – seno latgaļu – sēļu apģērbu 9.-12.gadsimtā.‌Janvāra pasākumi

17.janvārī plkst. 12.00 – tikšanš ar senioriem, ciklā “Dzīves un mākslas krāsās”. Jauno dzejnieku pēcpusdiena, tikšanās ar jaunajiem Madonas novada dzejniekiem.

 

22.janvārī plkst. 14.00 – Virtuālās ekspozīcijas “100 Madonas novada personības” atklāšana.

 

26.janvārī – Dekoratīvā mākslas un dizaina muzeja izstādes “Septiņdesmitie. Skaistuma lietderība” atklāšana. Precīzs laiks tiks precizēts.

 

30.janvārī – tikšanās ar skolēniem, “Atceroties 1991.gada Barikādes”

 

Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve Sarkaņu pamatskolā


Janvārī No Sarkaņu skolas vēstures

Pastāvīgi aplūkojamas četras dažādas etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu atklātā krājuma kolekcijas:

·         Amatniecības darba rīku kolekcija;

·         Mēbeļu un sadzīves priekšmetu kolekcija;

·         19.gadsimta beigu un 20.gadsimta dzīvojamo istabu iekārojums;

·         Kopš 2017.gada jūlija atvērta jauna krājuma ekspozīcija tradicionālās tvertnes un mēri”.

 

Ekspozīcija, kas veltīta Madonas novadniekiem – rakstnieka Viktora Eglīša dzimtai, aktrisei Olgai Dreģei, komponistam un kordiriģentam Valdim Breģim, muzikologam Jēkabam Vītoliņam.

Krājuma apskate ir bezmaksas. Ekskursija uz atklāto krājumu jāpiesaka iepriekš, zvanot uz tālr. 26579716 vai 20221997

Vairāk informācijas, zvanot uz Madonas muzeja Izstāžu zālēm: 64823844, 26102225 vai rakstot uz e-pastu: z.grinvalde@madona.lv. Etnogrāfijas un sadzīves priekšmetu krātuve - krājuma glabātāja Inese Sudāre, tālr. 26579716

Sīkākai informācijai sekot līdzi muzeja mājas lapā www.madonasmuzejs.lv un sociālajos portālos: www.facebook.com/muzejsmadona un www.twitter.com/muzejsmadona

 

Ziņu iesūtīja: muzeja izglītojošā darba nodaļas vadītāja Z.Grīnvalde, tel. +371 29418187
Ziņu publicēja: Ilze Stūre, tel. +371 29332642
Copyright © 2008-2018 Madona. All rigts reserved. Created by GlobalPro »